Airu izvēle

Kādu airi izvēlēties?

Tu vari iegādāties dārgāko un labāko SUP dēli, bet bez laba aira, Tu nekur tālu netiksi.

Kad būsi pamēģinājis, kā ir SUPot ar kvalitatīvu airi, Tu vairs nevēlēsies airēt ar veco, jo šis sagādās daudz vairāk prieka. Un tas nebūt  nenozīmē, ka Tev jāiegādājas augstākās kvalitātes airis un jāiztērē visi savi iekrājumi. Lai izvēlētos sev piemērotāko airi, ņem vērā šādus faktorus:

 • garums – atbilstoša garuma airis ir atslēga efektīvākai airēšanai.
 • materiāls – tas nosaka kvalitāti, aira svaru un kāta elastību.
 • lāpstiņas forma un izmērs – šie aspekti nosaka to, kā lāpstiņa šķeļ ūdeni. Lāpstiņas veidu jāizvēlas izvērtējot savu augumu, airēšanas stilu un pieredzi.

Aira garums

Ir ļoti svarīgi izvēlēties airi, kas ir piemērots Tavam augumam. Ir ļoti apgrūtinoši airēt, ja airis ir pārāk garš, tieši tāpat, ja pārāk īss – nāksies saliekties neērtā pozīcijā, lai lāpstiņu iegremdētu ūdenī.

Lūk, noderīga metode kā izvēlēties savam augumam atbilstošu airi:

 1. turi airi vertikāli, lai lāpstiņa pieskartos zemei;
 2. pacel augšā iztaisnotu roku un paskaties kādā pozīcijā tā atrodas attiecībā pret airi;
 3. ar piemērota garuma airi, T- veida rokturis iegulsies tieši plauktas izliekuma vietā (ja airis ir regulējams, tā garumu var piemērot šai pozīcijai);
 4. ja vēlies iegādāties airi interneta veikalā, pieliec savam augumam klāt 20 – 30 cm un tas būs vēlamajā garumā.

Ja airis nepieciešams sērfošanai vai sacensībām, tad aira garumu izvēlas citādāk. SUP sērfotāji visbiežāk izvēlas nedaudz īsāku airi kā nepieciešams pēc auguma parametriem, turpretim SUP sacensībām – nedaudz garāku.

Regulējami airi un fiksēta garuma airi

Regulējami airi ir ļoti pieprasīti, jo tie ir daudzfunkcionāli. Tie ļauj Tev eksperimentēt un atrast sev piemērotāko aira garumu efektīvākai airēšanai. Garumu var piemērot dažāda tipa airēšanai – gariem ceļojuma izbraucieniem, sērfošanai vai sacensībām. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka vari savu airi iedot draugam vai ģimenei un nebūs problēmu, pielāgojot tā garumu.

Fiksēta garuma airiem ir savas priekšrocības. Daudzi airētāji izvēlas šāda veida airi, jo tie bieži vien ir vieglāki un ar stingrāku kātu. Tas ir tādēļ, ka tiem trūkst regulēšanas funkcijas, kas tos padara vairāk elastīgus. Ja esi nolēmis iegādāties fiksēta garuma airi, mēs iesakām vispirms atbraukt uz testa braucienu, lai izvēlētos vispiemērotākā garuma airi un Tu būtu pilnībā pārliecināts par savu izvēli.

Aira materiāls

Divu stundu laikā airējot tiek veikti vairāki tūkstoši vēzieni. Airējot ar smagāku airi, ķermenis ātri nogurst. Tieši šī iemesla dēļ pieredzējuši airētāji iegulda vairāk līdzekļu, lai iegādātos vieglāku airi. Aira svaru nosaka tas, no kādiem materiāliem tas ir izgatavots. Tas nosaka arī kāta elastību – neelastīgs kāts vai kāts ar minimālu elastības procentu ļaus vieglāk airēt, jo viss atvēziena spēks tiek pārnests uz lāpstiņu.

Izvēloties aira materiālu, izvērtē šādus faktorus:

 • vai Tev nepieciešams viegls airis?  Ja Tu bieži piedalies sacensībās vai garos izbraucienos, Tu ātri sapratīsi kādas iespējas sniedz viegls airis. Turpretim, ja airē tikai pāris reizes gadā, aira svars Tev nebūs noteicošais faktors.
 • cik daudz līdzekļu esi gatavs ieguldīt? Vieglāks airis, piemēram, karbona un stikla šķiedras, maksā vairāk nekā smagāks airis, kas būs izgatavots no alumīnija vai plastmasas.
 • aira elastība ir svarīgs nosacījums. Neelastīgi airi vairāk nogurdina locītavas un muskuļus, tādēļ, ja Tev ir bijušas kādas muskuļu vai locītavu traumas, mēs iesakām Tev izvēlēties elastīgāku airi.

Biežāk izmantotie materiāli airu izgatavošanā:

 • Plastmasa: to izmanto iesācēju klases airiem, lai izgatavotu lāpstiņu un rokturi. Plastmasas airi ir gana izturīgi un par pieejamu cenu. Pārsvarā tos kombinē ar alumīnija kātu.
 • Alumīnijs: bieži izmantots materiāls, lai darinātu aira kātu. Alumīnija airiem ir draudzīgas cenas un tie ir viegli, bet ne tik viegli un izturīgi kā karbona vai stikla šķiedras airi. Alumīnija kātu visbiežāk kombinē ar plastmasas lāpstiņu – šī kombinācija būs lieliski piemērota iesācējiem airēšanā.
 • Stikla šķiedra: izcila izvēle, ja vēlies viegla materiāla airi. Stikla šķiedru izmanto kāta izgatavošanā un dažiem modeļiem, arī lāpstiņai. Stikla šķiedrai piemīt minimāls elastības procents, tādēļ airētāja spēks tiek gandrīz pilnībā pārnests uz lāpstiņu, kas airēšanu padara efektīvāku, tomēr tas nepārspēj karbona aira īpašības. Šī materiāla airi ir dārgāki par alumīnija un plastmasas airiem, taču lētākas kategorijas kā karbona airi.
 • Karbona šķiedra: šis ir augstas kvalitātes materiāls ar zemu elastības procentu un šie airi atbilstoši maksā. Tomēr, ja esi gatavs ieguldīt lielāku summu, tad tas noteikti atmaksāsies, ja bieži piedalies sacensībās vai dodies garākos izbraucienos. Pateicoties materiāla izturībai, airētāja spēks tiek 100% pārnests uz lāpstiņu, nodrošinot maksimāli efektīvu airēšanu. Augstākās klases airiem karbona šķiedra tiek izmantota viscaur airim un tā lāpstiņai. Lētāki modeļi tiek kombinēti, piemēram – karbona kāts un stikla šķiedras lāpstiņa.
 • Koksne: daži airi tiek pilnībā izgatavoti no koksnes, bet citiem koksnes kārtu izmanto tikai lāpstiņas izgatavošanā. No koksnes izgatavoti airi ir ļoti skaisti, taču tie vairāk sver un, bieži vien, ir arī dārgāki.

Lāpstiņas forma un izmērs

Ļoti svarīgi izprast atšķirības starp lāpstiņu formām un izmēriem, jo šis ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka airēšanas efektiviāti.

Lāpstiņas izmērs

Nav stingru noteikumu, pēc kuriem Tev vajadzētu izvēlēties aira lāpstiņas izmēru. Laika gaitā izstrādāsies noteikti kritēriji, pēc kuriem varēsi izvērtēt kāda lāpstiņa der tieši Tev!

Tomēr, ja esi iesācējs šajā lauciņā, mēs Tev iesakām ņemt vērā šo atziņu: jo lielāka auguma esi, jo lielāka lāpstiņa Tev nepieciešama. Šo var skaidrot ar to, ka lielāka auguma airētājam ir vairāk spēka, lai airētu ar lielāku lāpstiņu, kas vienā vēzienā šķeļ vairāk ūdens nekā tas būtu ar mazāku lāpstiņu. Tātad mazākam augumam – mazāka lāpstiņa.

Te būs pāris piemēri ar lāpstiņu laukumiem un tiem atbilstošu airētāja svaru:

 • mazs un vidējs augums (līdz 68 kg):  ~516 – 580 cm2;
 • vidējs un liels augums (68 – 90 kg): ~580 – 645 cm2;
 • liels augums (90 kg +): ~645 – 774 cm2.

Lāpstiņu īpašības:

Lielas lāpstiņas ir jaudīgākas. Tās vienā vēzienā šķeļ vairāk ūdens, kas ļauj ātrāk virzīties uz priekšu. Piemēram, ja esi SUP sērfotājs, tad liela lāpstiņa būs vairāk piemērota, jo būs nepieciešami tikai pāris spēcīgi atvēzieni, lai paspētu noķert vilni.

Mazas lāpstiņas ir efektīvākas. Mazāka lāpstiņa vienā vēzienā šķeļ mazāk ūdens, tomēr tās virzīšana caur ūdeni patērē mazāk spēkus nekā tas būtu ar lielāku lāpstiņu. Tas nozīmē, ka mazāka izmēra lāpstiņa būs lielisks palīgs sacensībās un garajās distancēs. Šī izmēra lāpstiņa būs īstā izvēle arī tad, ja Tev nepieciešams saudzīgāks režīms muskuļiem un locītavām.

Lāpstiņas forma

Lāpstiņas forma ietekmē to, kā tā slīd cauri ūdenim un cik jaudīga tā ir. Formas atšķirības var nešķist būtiskas, taču, ja esi pieredzējis airētājs, tad zināsi, ka katra nianse ir no svara.

 • asaras jeb lietus lāses forma  – šim modelim visplatākā vieta ir apakšdaļā. Tas nozīmē, ka veicot vēzienu un iegremdējot lāpstiņu ūdenī, tā uzreiz ar lielāko daļu lāpstiņas laukuma šķeļ ūdeni un garantē spēcīgu virzību uz priekšu.
 • taisnstūrveida forma – šīs formas lāpstiņas apakšdaļa ir šaurāka nekā lietus lāses formas lāpstiņai un tas nozīmē, ka tā vienā vēzienā šķeļ mazāku ūdens daudzumu. Ar šādas formas lāpstiņu ir vieglāk airēt, jo tā patērē mazāk spēkus un vairāk saudzē muskuļus un locītavas.

Cerams, ka šis raksts bija noderīgs ceļvedis, lai Tu zinātu kādu airi izvēlēties! Ja Tev ir radušies kādi jautājumi vai esi gatavs braukt un izmēģināt airus darbībā, tad droši sazinies ar mums e-pastā info@bullulaivas.lv vai zvanot uz tālruni – 29211141. 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *